Meie liikmed: VATEK on tugev ja kaasav katusorganisatsioon

Kõik VATEKi liikmed nõustuvad, et VATEK on kogukond, kuhu kuulumine on neile väärtuslik; et VATEKi eetikakoodeksile vastamine on oluline ning et VATEK on olulise mõjuga katusorganisatsioon. Teistes rahulolu-uuringu küsimustes nii puhast üksmeelt ei ilmnenud. Siin on sinu võimalus näha, mida vastasid VATEKi liikmed rahuloluküsitluses.
Küsitlus oli vastamiseks avatud 18. augustist 10. novembrini ning paraja torkimise peale vastas küsimustikule 29 meie 43 liikmesorganisatsioonist (üks vastajatest esindas kaht liikmesorganisatsiooni). Tänaseks oleme uuringu lukku löönud ja tulemustele otsa vaadanud.
Rahulolu-uuringu eesmärk oli hinnata, kas teeme VATEKis asju õigesti ning tuvastada parenduskohad. Mis on ühe katusorganisatsiooni jaoks "õige" tegevus oli omaette keeruline küsimus ning sellele andsime oma vastuse rahulolu-uuringu koostamist tutvustavas blogipostituses "Kas VATEKi tööga võib rahul olla?"
Leidsime, et VATEKisugune organisatsioon peaks olema
demokraatlikult tegutsev
ühiseid väärtuseid jagavate liikmetega
motiveeritud liikmetega
liikmeid kaasav
legitiimne huvikaitsja
Kuidas liikmed VATEKit hindasid?
Legend:
| Nõustun täielikult |
| Nõustun |
| Pigem nõustun |
| Nii ja naa |
| Pigem ei nõustu |
| Ei nõustu |
| Üldse ei nõustu |
Legitiimsus
Kokkuvõtteks võime öelda, et VATEKil on tugev legitiimsus vaimse tervise valdkonna poliitika kujundajana. Meie liikmed selgelt toetavad meie huvikaitsetööd ja me tugineme oma töös liikmete ekspertteadmistele. Läbi oma tegevuse omame olulist mõju Eesti vaimse tervise valdkonna arengule.

Järeldused
Kõik vastanud liikmed leidsid, et VATEK omab olulist mõju vaimse tervise valdkonna arengule Eestis. 44% on täiesti veendunud, et VATEK ajab poliitika kujundamisel õiget asja, ning neile lisaks veel omakorda 52% nõustuvad või pigem nõustuvad sellega – kokku 96%. Sealjuures on oluline, et 89% liikmetest leiab, et suuresti esindab VATEK ka nende organisatsiooni seisukohti.
Patsutame end õlale
Hinnang meie mõjule on väärt tunnustus senitehtule ning viitab ka VATEKi kesksele rollile valdkondliku poliitika kujundamisel. VATEK pole lihtsalt mõjus huvikaitseorganisatsioon, vaid meie liikmed ka selgelt toetavad seda mõju, mis VATEKil on. Samas tuleb tähelepanu pöörata 11% liikmete tajutud nõrgemale seotusele nende seisukohtade esindamisel (“nii ja naa” või “pigem ei nõustu”).
Võtame õppust
Kindlasti on vaja töötada selle nimel, et järjest paremini esindada liikmeid VATEKi huvikaitsetöös. On mõnevõrra ootuspärane, et liikmeskonna kasvades hakkavad esile kerkima olukorrad, kus eri liikmete seisukohad on üksteisega vastuolus. Seega on liikmeskonna kasvades ka praeguse taseme säilitamine omaette väljakutse, mille kallal peame töötama.
Kaasatus kogukonna arendamisse
Kokkuvõtteks näeme, et liikmed on VATEKi kogukonna arengutega väga hästi kursis ja tunnevad, et otsused sünnivad nende sisendi põhjalt või sellega arvestades. VATEKi kogukonna arendamise protsessis tajub valdav osa liikmetest end aktiivses rollis.

VATEKi kogukonna arendamise defineerisime kui jagatud väärtuste ja koostoimimise kujundamist inimeste vahel, kes koos koalitsiooniga vaimse tervise ja heaolu valdkonda edendavad.
Järeldused
Pea kõik liikmed tajuvad, et neid on hoitud kogukonna arengutega kursis. Liikmete hinnangud püsivad võrdlemisi sarnaselt tugevana järgmistel kaasatuse astmetel. 64% liikmetest tajuvad märgatavat võimestatust VATEKi kogukonna arendamises ehk liikmete endi rolli kogukonna arendamisel.
Patsutame end õlale
VATEKi kogukonda puudutav info liigub väga edukalt ning julgeme öelda, et VATEKi kogukond kujuneb just lähtuvalt liikmete sisendist, kuigi mitte veel päris partnerluses liikmetega. Liikmete hinnang kaasatuse kõrgeimale astemele näitab, et meil on hea alus kasvada tõeliselt võimestavaks kogukonnaks.
Võtame õppust
VATEKi kogukonna arendamine selges koostöös liikmetega võiks olla meie jaoks edasine siht. Lisaks kursishoidmisele ja kogutud sisendi rakendamisele tuleb VATEKi meeskonnal luua liikmetele võimalusi kogukonna arendamisel aktiivsemalt käed külge lüüa.
Kaasatus huvikaitse seisukohtade kujundamisse
Kokkuvõtteks saame öelda, et VATEK tõesti esindab liikmete seisukohti, arvestades liikmete sisendiga, rakendades seda aktiivselt ning kujundades huvikaitse seisukohti liikmetega koostöös.

Koalitsiooni huvikaitse seisukohad defineerisime kui ametlikud ja mitteametlikud seisukohad, mida VATEK esindab oma töös vaimse tervise ja heaolu valdkonna poliitika kujundamisel.
Järeldused
Pea kõik VATEKi liikmed tajuvad, et meie huvikaitse seisukohad kujunevad lähtuvalt liikmete sisendist ning suur enamus tajub, et need seisukohad kujunevad liikmetega koostöös. 68% VATEKi liikmetest tajub, et liikmed ise kujundavadki huvikaitse seisukohti.
Patsutame end õlale
Sedavõrd tugev koostöö tajumine on suurepärane tulemus ning näitab liikmete olulist ja sisulist kaasamist. Kõrgeima taseme ehk liikmete endi poolt VATEKi seisukohtade kujundamise tugev tulemus viitab märkimisväärsele võimestatusele VATEKi liikmeskonnas.
Võtame õppust
Kuigi suur enamus liikmetest tajub, et oleme neid kursis hoidnud VATEKi huvikaitse seisukohtade kujunemisega, siis on selles vallas tulemused veidi nõrgemad kui liikmete sisendi kaasamisel. Selge järeldus on, et peame siin parandama läbipaistvust ning enam avama VATEKi seisukohtade kujunemise protsesse.
Jagatud väärtuste hindamine
Kokkuvõtteks tõdeme rõõmuga, et VATEKlased tõepoolest kannavad üksmeelselt ühiseid väärtuseid ning seda märgatakse ka kaasliikmete puhul.

Järeldused
Kõik vastanud liikmed peavad eetikakoodeksiga seatud ootuseid oluliseks ning näevad neid koalitsiooni kuulumise lahutamatu osana. VATEKi liikmesorganisatsioonide kui terviku vastavus eetikakoodeksile sai pea sama kõrge tulemuse – 93%.
Patsutame end õlale
Ühised väärtused on VATEKi kogukonna toimimise alus. Oleme need väärtused sõnastanud liikmetega koostöös just VATEKi eetikakoodeksina, mille järgimine on kõigile meie liikmetele – ja ka VATEKile endale – kohustuslik. Tõesti vinge on näha, et ühiselt tehtud kokkulepetest kinnipidamine on liikmeskonnas sedavõrd au sees.
Võtame õppust
Kõigi liikmete vastavuse osas on meil veel õige pisut selgitus- või arendamisruumi. Samas tuleb välja tuua, et liikmete eetikakoodeksi standarditele vastamist peaksime regulaarselt edasi hindama ka juhul, kui tulemus oleks olnud sajaprotsendiline.
Sisedemokraatia toimimine
Kokkuvõtteks saame väita, et VATEKis on toimiv sisedemokraatia ning kõigile liikmetele on loodud võrdväärsed võimalused panustamiseks. Samuti on VATEK kogukonnana valdavalt turvaline koht eriarvamuse väljendamiseks.

Järeldused
Enam kui 80% liikmetest tajub, et kõigis uuritud sisedemokraatia aspektides – võrdne kohtlemine, võrdsed võimalused osaleda ning eriarvamuse väljendamine – on olukord VATEKis hästi.
Patsutame end õlale
Mittetulundusühingud on demokraatlikud organisatsioonid eelkõige läbi oma üldkoosolekute, kuid tihti on raske tagada reaalselt toimivat sisedemokraatiat, seda eriti üldkoosolekute vahelisel ajal. VATEKi üldpilt on selles osas rõõmustav!
Võtame õppust
Organisatsiooni lõhenemise vältimiseks peab olema turvaline väljendada eriarvamusi ning tuleb tagada võrdsus kõigi meie liikmete vahel. Ka 5-15% kõhklevaid või "pigem ei nõustu" vastuseid näitab, et arenguruumi selle osas jagub. Sisedemokraatia hoidmine ja arendamine on põhimõtteline küsimus, mille nimel peame teadlikult ja järjepidevalt töötama.
Liikmete motiveeritus
Kokkuvõtteks tunnevad liikmed end VATEKi tegevustesse panustades võimekatena ja pigem tõhusatena. Oma organisatsiooni esindamine on VATEKis liikmete silmis pigem hõlbus ning nad saavad panustada tegevustesse, mille jaoks neil on olemas vajalik kompetents. VATEKi kogukonnatunne on tugev ning ühehäälselt peetakse VATEKi kogukonda kuulumist liikmesorganisatsioonide jaoks väärtuslikuks.


Järeldused
33% liikmetest hindas, et VATEKi tegevustesse panustamine ei ole liialt aeganõudev ning 22%, et on. Tasub tähele panna, et ajaressursi väide on sõnastatud negatiivselt, mistõttu suurem mittenõustumine näitab graafikul sedapuhku positiivset suunda. Enda ja teiste liikmesorganisatsioonide tihedat koostööd hindas 62% olukorda “nii ja naa”. Samas on üle 90% VATEKi liikmeist veendunud, et kogukonnana suudame saavutada enamat kui esindatav organisatsioon eraldiseisvalt.
Patsutame end õlale
Ühehäälselt peetakse VATEKi kogukonda kuulumist liikmesorganisatsioonide jaoks väärtuslikuks – tervest rahuloluküsitlusest andsid liikmed just sellele väitele kõrgeimad hinnangud! Kogukondlik kuuluvustunne on ääretult tugev ning liikmed näevad ühe suure väärtusena seda, et koos oleme võimekamad kui üksi. Oleme väga tänulikud, et saame VATEKi liikmetele sellist ühtsustunnet pakkuda!
Võtame õppust
Aega on mõistagi meie liikmetel vähe. Et inimeste graafikuid me muuta ei suuda, peame oma liikmete piiratud ajaressursiga kindlasti arvestama. Samuti on VATEKi võrgustik ja vaimse tervise valdkond tervikuna tugevam, kui meie liikmesorganisatsioonide vahel on usalduslikud suhted ning regulaarne koostöö. Võtame eesmärgiks leida võimalusi selle soodustamiseks, pidades samas meeles, et ei sünniks koostöö koostöö pärast.