Kohtume 12.–13.08 Paides – ikka Arvamusfestivalil!

Arvamusfestival on juba sel nädalal! Et festival mõnusam oleks, julgustame kaasa võtma oma veepudeli, sortsu päikesekreemi, soovi korral ka vihmakeebi ja midagi mugavat istumise alla.
Tutvu kindlasti Arvamusfestivali ala kaardiga – meid leiad tähisega nr 18, asume kohe Tallinna tänavalt sisenedes vasakut kätt. Tuletame ka igaks juhuks veelkord meelde, mis vaimse tervise alal toimumas on.
Reedel, 12. augustil:
12.00 "Ületöötamine kui uus norm?"
Eesmärk selle aruteluga on luua nägemus Eesti konteksti sobivast ettevõttekultuurist töökoormuse hindamisel, mis arvestaks nii erinevate tööandjate kui ka töötajate panust ja vajadusi ning mille suunas saaks liikuda enamus Eesti ettevõtteid.
Arutelus osalevad: Anneli Salminen (edukas rööprähkleja nii personalijuhtimise kui vaimse tervise vallas, lisaks ettevõtja), Eve Tobias (tänane Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia personalijuht, eelneva ületöötamise kogemusega), Kätlin Alvela (Häirekeskuse peadirektor)
Arutelu juhib Ave-Gail Kaskla-Kuprys
Arutelu korraldab A-G Projekt OÜ
14.00 "Kelle hing vajab hoidmist"
Hingehoid on viimastel aastatel saanud laialdast kajastust, seega ei saa seda enam vaid kiriku teemaks pidada. Hingehoid võib puudutada erinevate väljakutsetega inimesi, näiteks sõjapõgenikke ja kodumaa kaitsjaid, väsinud tervishoiutöötajaid või keerulistes peresuhetes olijaid. Mis on hingehoid? Kes, kust ja millist abi otsima peaks? Kes aitab abistajaid? Mida saab ise ära teha?
Arutelus osalevad: Karmen Maikalu (Eesti koolipsühholoogide Ühingu juhatuse esinaine), Katri Aaslav-Tepandi (Sotsiaalministeeriumi vaimse tervise osakonna nõunik-peakaplan), Ago Lilleorg (Kaitseväe peakaplan)
Arutelu juhib Meego Remmel (eetika õppejõud, pastor)
Arutelu korraldab Eesti Kirikute Nõukogu
16.00 "Mis on vaimne tervis ja kust seda saada?"
Arutame, mis üldse on vaimne tervis ja kuidas see ära tunda? Kust ma tean, kas mul seda on või kas mu vaimne tervis on hea või halb? Palju räägitakse, et inimeste vaimne tervis on viimaste aegade kriiside valguses halvenenud. Kas on siis? Kellel, kui palju? Kust me seda üldse teame? Aga kui tõesti vaimse tervisega on midagi lahti, mida siis ise või riik teha saab?
Arutelus osalevad: Kirsti Akkermann, Kenn Konstabel, Maris Vainre
Arutelu juhib Kairi Kreegipuu
Arutelu korraldab TÜ psühholoogia instituut
18.00 "Vaimse tervise innovatsioon - miks me seda ignoreerida ei tohiks?"
Viimaste aastate sündmused on mõjutanud meid kõiki ja paljude heaolu kõikuma löönud. Samas vaimse tervise spetsialisti poole pöördume alles viimases hädas ja siis jääme ka pikaks ajaks vastuvõttu ootama. Mis oskustest meil jääb puudu, et kipume vaimse tervisega hätta jääma? Mida me saame iseenda heaolu toetamiseks ära teha? Kas tehnoloogia saab siin appi tulla või see teeb asjad ainult hullemaks?
Arutelus osalevad: Nele Labi (Sotsiaalministeeriumi innovatsiooni asekantsler), Rene Randver (psühholoogia doktor, kliiniline psühholoog), Sten Kapten (HTM haridusinnovatsiooni nõunik)
Arutelu juhib Kadri Haljas Arutelu korraldab Triumf Health
Laupäeval, 13. augustil:
12.00 "Vaikimine tapab? - toetus pärast suitsiidi"
Enesetapp nõuab Eestis igal aastal umbes 200 inimese elu. Iga suitsiid jätab endast maha lähedased, kes lisaks tavapärasele kaotusvalule võitlevad süütunde, vastuseta küsimuste ning enesetappu ümbritsevast stigmast tingitud üksinduse ja häbiga. Mõtleme koos, kuidas aidata iseennast, toetada oma sõpra-tuttavat ja jõuda tugisüsteemi loomiseni, et ühe inimese surm ei hävitaks tema lähedaste elusid.
Arutelus osalevad: Eva Koženevski (kogemusnõustaja ja tugigrupi juht), Lauri Räpp (kirjanik), Karmel Tall (psühhoterapeut/leinakoolitaja), Ingrid Sogenbits (Sotsiaalkindlustusameti väljareageeriva kriisitöö juht)
Arutelu juhib Kadi Jaanisoo-Kuld (ERRi saatejuht, vaimse tervise saate "Selge pilt" autor)
Arutelu korraldab Eva Koženevski ("Puudutame südameid" tugigrupp)
14.00 "Noorte vaimse tervise turvavöö - enesehoole harjumus"
Kui hästi oskab sinu laps hoida oma vaimset heaolu, tulla toime stressi ja pingetega ja ennetada vaimse tervise probleeme? Laste meeleolu- ja ärevushäiretest suur osa on ennetatavad, ent praegu sellele laialdaselt rõhku ei panda. Enesehoiu oskuseid tuleks õpetada juba varakult, et luua oskused ja harjumused enda vaimse heaolu hoidmiseks. Mida selleks on vaja teha ja kuidas jõuda noorteni?
Arutelus osalevad: Kristi Vinter-Nemvalts (Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler), Katri-Evelin Kalaus (kliiniline psühholoog-psühhoterapeut, Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskus SENSUS), Rainer Melts (MTÜ Vaikuseminutite koolitaja), Lii Kaudne (pereterapeut)
Arutelu juhib Rasmus Kagge
Arutelu korraldab MTÜ Vaikuseminutid
16.00 "Psüühika ja esoteerika: ravi või oht?"
Vaimse tervise murega peaks pöörduma… perearsti poole? Kiriku poole? Nõia poole? Psühholoogi poole? Vaimse tervisega on paljud valmis abi pakkuma ning teaduslike meetodite kõrval on levinud ka müstikaga flirtivad ravitsejad. Kas vaimses tervises on alternatiivsete lähenemiste levitajatel oma kindel roll kanda või on tegu inimeste ohtu seadmisega?
Arutelus osalevad: Teisi Tamming (SoM vaimse tervise raviteenuste koordinaator), Tõnu Lehtsaar (religiooni ja suhtlemise psühholoog), Kirsti Akkermann (TÜ psühholoogia instituudi kliinilise psühholoogia kaasprofessor; Kognitiivse Käitumisteraapia Keskuse kliiniline psühholoog-psühhoterapeut), Kairit Lindmäe (kogemusnõustaja)
Arutelu juhib Kai Klandorf (Vabaühenduste Liidu juht) Arutelu korraldab Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon VATEK
18.00 "Diagnoos – mees?"
Mees ei nuta, on tugev, tal ei ole erilisi emotsioone, ta on kalkuleeriv ja põhimõtteliselt purunematu. Ta saab kõigega ise hakkama. Mehed elavad 9 aastat lühemat elu, teevad 4 x enam enesetappe. Nad ei saa abi küsida. Kas jääme rahule seletusega, et mehed on lihtsalt nii loodud ja kromosoomid panevad olemuse paika – määravad, kui kaua ja õnnelikult mehed võivad elada?
Arutelus osalevad: Hannes Kuhlbach (kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut), Karl Erik Saks (kogemusnõustaja), Kersten Kõrge (DJ ja vaimse tervise aktivist), Viktor Saaremets (Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja)
Arutelu juhib Jaano Martin Ots (Postimehe majandusosakonna merendustoimetaja) Arutelu korraldab Peaasi.ee
Kui tahaks terve Arvamusfestivali veeta vaimse tervise teemade lainel, aga jalad muutuvad ühel alal püsides rahutuks, siis see on igati mõistetav. Õnneks on vaimsest tervisest juttu ka mitmel pool mujal! Loomulikult julgustame meie mõnusal alal pikemalt peatuma, ent teame ju isegi, et mõnel hetkel tahaks kõigil aladel korraga olla, töötubadest rääkimata.
Meie (väga subjektiivsel) hinnangul need kõige-kõige põnevamad:
12. augustil kell 14–18; 13. augustil kell 12–16 Psühhodiagnostika ala
Hinda oma psüühika toimimist psüühikahäireteni välja. Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskuse SENSUS Paide kliiniku õuel, Keskväljak 8, saavad kõik soovijad Arvamusfestivali ajal hinnata enesekohaste testidega koos anonüümse tagasisidega (testitulemused skoorib igaüks ise) oma psüühika toimimist kuni enamlevinud psüühikahäireteni välja (ärevushäired, meeleoluhäired, söömis ja sõltuvushäired).
Testitulemusi seletavad soovijatele lahti ja jagavad individuaalseid, konfidentsiaalseid soovitusi sekkumisvõimalusteks:
Monika Vilu – kliiniline psühholoog, pereterapeut
Katri-Evelin Kalaus – kliiniline psühholoog, psühhoterapeut
Karin Kratt – psühhiaater
Laura Oisalu – vaimse tervise õde
Teele Russmann – psühholoog
12. augustil kell 16 Muusikateraapia töötuba: Hetk iseendale
Muusika paneb kuulama ja keskenduma. Muusika ja helid võimaldavad liikuda välismaailmast sisemaailma ning saada teadlikumaks iseendast ja enda meelemaastikest. Muusikaterapeudid loovad töötoas muusikalise ruumi, milles iga osaleja saab keskenduda enda jaoks olulisele. Muusikalisele kujutlusmatkale eelneb juhendatud lõdvestus. Pärast kujutlust on igal osalejal võimalus kogetut teistega jagada ning ennast pillidel improviseerides väljendada. Töötoa lõpus räägime muusikateraapia võimalustest laiemalt.
Töötuppa on oodatud kõik, kes tunnevad huvi muusikateraapia vastu ja soovivad kogeda ning avastada eneses midagi uut. Pillimänguoskus ei ole töötoas osalemiseks vajalik. Hea enesetunde loomiseks võiks kanda mugavaid riideid.
Osalejate arv on piiratud ja osalemiseks on vajalik eelregistreerimine hiljemalt 10.08.2022.
Töötoas osalemise tasu: 5 €
Koht: Paide Gümnaasiumi aula
13. augustil kell 10 Muusikateraapia töötuba: Tulemuslikum enesejuhtimine muusika ja loovtegevuste kaudu
Muusika on peegel. Jõudes meie alateadvuse sügavamatesse kihtidesse, võimaldab ta ava(sta)da ja näha meisse talletunud või kinni jäänud informatsiooni, mida saaksime rakendada tulemuslikuma enesejuhtimise ja nauditavama elu heaks.
Töötoas on oodatud osalema kõik, kes soovivad suurendada eneseteadlikkust ning tegeleda praktiliselt mõne oma probleemse eluaspekti või stressiallika uurimisega läbi muusikateraapiliste kogemuste, et leida võimalusi paremaks enesejuhtimiseks ja toimetulekuks. Töötoa põhiosa moodustab juhendatud muusikaline kujutlusmatk. Lisaks käsitletakse töötoas ülevaatlikult muusika ja muusika(teraapi)liste tegevuste rakendamist enesejuhtimises ning tutvustatakse psühhoterapeutilise muusikateraapia ja loov-coachingu võimalusi vaimse tervise toetamisel.
Osalejate arv on piiratud ja osalemiseks on vajalik eelregistreerimine hiljemalt 10.08.2022.
Töötuppa registreerumine Töötoas osalemise tasu: 5 €
Koht: Paide Gümnaasiumi aula
13. augustil kell 10 "Kus võib psüühilise erivajadusega inimene elada?" (Ühiskondlik kaasatus)
Psüühilise erivajadusega inimesed elasid varem “silma alt ära” suurtes hooldekodudes. Nüüd elavad nad kogukondade keskel. Siiski peljatakse psüühilise erivajadusega inimeste kolimist naabermajja. Ehk oleks neil parem elada “metsa taga”? Kui neil ongi parem kogukonnas, siis ehk leiaks mõne muu koha, mitte meie tänavas? On nad lärmakad? Ohtlikud? Või hoopis sõbralikud? Meeldivad? Inimesed nagu mina?
13. augustil kell 16 "Mul on hingel raske. Kallis riik, palun aita mind" (Poliitika ala)
Mis saab Eestis inimesest, kel on vaimse tervise mure, aga järjekord ulatub mitme kuu taha. Vaimse tervise kriis süveneb hoolimata selle teema tõstatumisest ühiskonnas ja meedias. Covid-19 on viinud kriitilise olukorrani noorte seas. Sõda Ukrainas tõstab üldist ärevust ühiskonnas, lisanduvad abivajavad sõjapõgenikud. Millised lähiaja ning pikemas perspektiivis süsteemseid lahendused on vajalikud, kas meil on selleks piisav poliitiline tahe?
Arutelus osalejad: Signe Riisalo (Reformierakond), Liina Reimann (Rohelised), Helmen Kütt (Sotsid), Merle Kivest (EKRE)
Ja veel mõned arutelud, millele teel toitlustusalale jäätist haarama tasuks pilk peale panna:
12. augustil kell 18 "Kuidas vähendada võimeka õpilase õppekoormust?"(Hariduse ala)
Andekusega kaasneb koolis õpilase jaoks sageli tihe olümpiaadidel osalemise graafik ja mitte vaid ühes õppeaines. Tuttavad nimed korduvad nii loodus- kui reaalainete ja isegi sotsiaal- ning humanitaarainete võistlustel. Kutsume kaasa mõtlema, kuidas tagada noorte võimetekohane areng ja vaimne tervis?
12. augustil kell 18 "Lapsepõlvetrauma mitu nägu" (Õnnelike laste ala)
Kuidas jõuda traumakogemusega lapse ja nooreni, kuidas neid mõista ja aru saada mida nad tegelikult vajavad? "Talle olid kõik võimalused antud ja millise valiku ta tegi - purjuspäi rooli ja vastu puud, nojah, ilusat elu siis." Nii nägid ühe noore lugu täiskasvanud, aga vaatame üheskoos, mis juhtus? Kas meid päriselt huvitab, mispärast lapsed ja noored käituvad meie arust ebasobivalt, arusaamatult, isegi valesti?"
13. augustil kell 10 "Kas suhtlemisoskused loovad võrdse ühiskonna" (Hariduse ala)
On teada, et arenenud sotsiaalsete oskustega inimesed saavad elus paremini hakkama, oskavad ennast arusaadavalt väljendada ja mõistavad hõlpsamini teisi inimesi. Mis on seos sotsiaalsete oskuste ja ühiskondliku võrdsuse vahel? Kes vastutab selle eest, et tulevasel põlvkonnal oleksid tugevad sotsiaalsed oskused? Kuidas need jõuavad riiklikust õppekavast klassiruumi? Kuhu mahutada nende arendamist?
13. augustil kell 12 "Düsleksia kapist välja" (Noorteala)
Vähemalt igal kümnendal kooliteed alustaval lapsel on vaatamata sobivale õpetusele lugema õppimine vaevalisem kui võiks eeldada tema muude võimete põhjal. Düsleksiaga lapsel on suur oht koolist välja langeda, olla koolikiusamise ohver ja omada madalat enesehinnangut. Väidetavalt on pooltel vanglakaritust kandvatel inimestel düsleksia. Aidates düsleksiaga lapsi saame ennetada mitmeid suuri ja ühiskondlikult olulisi väljakutseid
13. augustil kell 16 "Robot, kas oled surivoodil kaaslaseks?" (Digitarkuse ala)
Räägime sellest, kas ja kuidas saab tehnoloogia üksindust meie ühiskonnas vähendada. Kuigi tehnoloogia justkui peaks looma rohkem võimalusi omavaheliseks suhtlemiseks ning info tarbimiseks, siis ometigi ei ole see nii must-valge teema. Millisel moel on täna tehnoloogia toeks nendele inimestele, kes võitlevad oma haigusega elu-surma piiril või peavad veetma oma elu lõppakordi üksinda hõredalt asustatud piirkonnas või hooldekodu palatis? Arutelu on võimalik vaadata Inspira kanalil ja Telia Facebooki lehel.
13. augustil kell 16 "Workshop: kuidas toimub tuleviku õppimine?" (Noorteala)
Kui võtta arutelust välja “õpetaja” ja “kool”, siis mis jääb alles? Kutsume maailmakohviku formaadis 1,5 tunniks kaasa mõtlema, kuidas toimub tuleviku õppimine. Ajurünnakut juhivad viies teemalauas (vaimne tervis, iduettevõtlus, noorte hääl, tuleviku klassiruum, kes on õpetaja?) viie eri valdkonna eksperdid ja noored ise. Ühiselt külastajatega toome workshopi tulemused kokkuvõtvasse aruteluringi.
13. augustil kell 18 "Kas lubame käitumisteadlased riiki tüürima?" (Teaduse ala)
Eesti riik kutsub üha enam psühholooge, sotsiolooge ja teisi käitumisteadlasi appi, et mõjutada kodanike käitumist soovitud suunas. Käitumisteadlased võitlevad näiteks koroonakriisiga, veavad Riigikantselei Innotiimi ning lahendavad hankeprojektide raames riigi püstitatud probleeme. Kuid kas see kõik on ikka nii tõhus ja nii eetiline, kui esimeses vaimustuses paistab?
Ülejäänud kavaga saab tutvust teha Arvamusfestivali veebis.
Näeme Paides!
Lisainfot vaimse tervise ala kohta jagab:
Triin Peterson
VATEKi kommunikatsiooni- ja kogukonnajuht
+372 5532 116
triin@vatek.ee